Mit jelent a beszédészlelés és a beszédmegértés vizsgálata? (GOH, GMP)

2021.03.26

Az utóbbi időben egyre több szülő fordul hozzánk azzal a kéréssel, hogy végezzük el gyermekénél a beszédészlelés és a beszédmegértés vizsgálatát. Mi történik ezen a vizsgálaton? Mit vizsgálunk?

A beszédészlelés az a folyamat, melynek során az elhangzó beszédet, hangsorokat feldolgozzuk, azaz azonosítani tudjuk a hallott hangokat, hangsorokat, illetve az egymáshoz hasonlókat meg tudjuk különböztetni (pl. kép-gép). A jó beszédészlelés alapja a jó hallás, ezért a beszédészlelési vizsgálatot mindig fül-orr-gégészeti és audiológiai vizsgálatnak kell megelőznie. Az audiológiai vizsgálat azonban csak a tiszta szinuszhang meghallását méri, csendes környezetben, ún. süketszobában. Orvosi szempontból ép a hallás, ha a hallásgörbe 0-25 dB között van. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a gyermek a beszédhangokat, illetve a beszédet is pontosan, tisztán hallja, főleg a mindennapi zajos környezetben. A GOH-vizsgálat a beszédhanghallást vizsgálja, arról ad információt, hogy a gyermek hogyan hallja a beszédet, azaz mit hall. Ebben a vizsgálatban egy fülhallgatón keresztül hall a gyermek egytagú szavakat, melyeket vissza kell mondania. Mindkét fülön külön-külön történik a vizsgálat, 6 évesen az elvárt teljesítmény 100 %. Gyakori tapasztalat, hogy az ép hallást jelző audiogrammal érkezett gyermekek a GOH-tesztben nem teljesítenek 100 %-osan, hanem egyik vagy mindkét fülön hibásan mondják vissza a szavak egy részét. Mi állhat ennek a hátterében?

A fülünkbe beérkező hanghullámok áthaladnak a dobhártyán, a hallócsontocskákon és végül bejutnak a belső fülbe, ahol a csiga nevű szerv átalakítja a hangrezgéseket elektromos rezgésekké, így tudja agyunk feldolgozni a hallási ingereket. Amennyiben a középfülben vagy az arcüregrendszerben bármilyen kóros eltérés van (pl. gyakori középfülgyulladások, a fülkürthurut, arcüreggyulladás, légúti hurutok, megnagyobbodott orrmandula, légúti allergiák) ez a jelátalakítás (azaz a hang átalakítása elektromos rezgésekké) zavart szenved, tehát torzult hangok érkeznek a csigához, így torzult jelek jutnak el az agyba.

Amennyiben a GOH-vizsgálaton elért eredmény elmarad az életkor alapján elvárható szinttől, nem kerül sor a GMP-vizsgálatra, hanem továbbküldjük a gyermeket a megfelelő szakemberhez, aki segít abban, hogy a középfülben működő hallási folyamatok jól működjenek.

A GMP-vizsgálatra tehát csak 100 %-os GOH-vizsgálati eredmények alapján kerülhet sor. A GMP- tesztet dr. Gósy Mária nyelvész dolgozta ki, 3-13 éves korú gyermekek vizsgálatára alkalmas. A teszt a beszédészlelési folyamataink működését vizsgálja (pl. zajos háttérben hogyan tudjuk az elhangzottakat feldolgozni), ezen kívül vizsgálja a mondatértést, a szövegértést, a rövid idejű verbális és vizuális emlékezetet, a szóaktiválálási folyamatokat, az irányfelismerést és kézhasználatot. 

A vizsgálatot követően történik az eredmények kiértékelése, majd a szülővel megbeszéljük a további teendőket, az esetleges további vizsgálatokat, valamint a fejlesztési, terápiás folyamat menetét.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el